dywany z wełny

Dywany wełniane – wady i zalety

Dywany wełniane, jak sama nazwa wskazuje produkuje się z wełny. Zwykle jest to wełna owcza, ale czasem także z innych zwierząt. Za najlepszą wełnę uznaje się wełnę nowozelandzką. Ponieważ w ostatnim czasie, modny jest styl ECO, to chętnych na wełniane dywany nie brakuje. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno dywanu z wełny, warto najpierw poznać jego wady i zalety.

Kilka wad dywanów wełnianych

Wadą jest niewątpliwie wysoka cena. Duży dywan, wielkości 200/300 cm, kosztuje około 5000-6000 zł. Po drugie, z uwagi na rodzaj materiału, czyli wełnę, trzeba pamiętać, że w początkowej fazie użytkowania może zachodzić tzw. proces pylenia. Jest to naturalne zjawisko, które trwa najdłużej przez kilka miesięcy, w zależności od tego, jak często dywan jest odkurzany. Dywan nie nadaje się więc dla osób z alergią. W przeciwieństwie do dywanów syntetycznych, te wełniane, niestety nie są odporne na mole i inne insekty. Na szczęście większość producentów zabezpiecza dywany przed insektami, specjalną aperturą. Mając dywan wełniany, musimy także uważać na to, by go nie plamić, ponieważ wełnę ciężko się odplamia.

Niewątpliwe zalety

Dywany z wełny mają na szczęście także swoje zalety. Przede wszystkim zawierają naturalną wilgoć. Jest to dobre zwłaszcza w domach, gdzie powietrze jest zbyt suche. Wełna może w okresach większej wilgotności chłonąć ją z powietrza, a potem gdy jest sucho będzie ją stopniowo oddawać. Można więc powiedzieć, że są one naturalnym stabilizatorem wilgotności powietrza w mieszkaniu. Dzięki naturalnej wilgotności wełny, dywany z niej wykonane są też antyelektrostatyczne, co sprzyja komfortowi użytkowania.

Dywany z wełny są wyjątkowo sprężyste i jednocześnie wytrzymałe. Ich runo się nie odkształca. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli na takim dywanie stoją jakieś meble.

Wełna to także naturalny termoizolator. Sprawdza się więc na zimnych kamiennych posadzkach, zwłaszcza tam, gdzie nie ma ogrzewania podłogowego. Wełna jest także trudnopalna, co sprzyja bezpieczeństwu.

Ostatni atut wełny, to jej naturalność. Jest więc idealna dla tych, co chcą żyć jak najbardziej w zgodzie z naturą. Dywany z wełny często są tkane ręcznie. Właśnie z tego względu ich cena jest znacznie wyższa.

Na koniec galeria przykładowych dywanów wełnianych