2 artykuł heat set

Dywany wykonane w technologi Heat – Set

Heat Set to nazwa handlowa przędzy polipropylenowej poddanej termicznej stabilizacji. Dywany typu Heat – Set są więc wykonane z włókna polipropylenowego, wyprodukowanego tą właśnie technologią. Dywany wykonane technologią Heat – Set, dzielimy na kilka grup.

Heat-Set

Dywany z tej grupy charakteryzują się dużą gęstością i dość wysokim runem. Wyglądem do złudzenia przypominają te, które są tkane z wełny. Nie elektryzują się. Z łatwością poddają się odkurzaniu i praniu.

Heat – Set Fryz

do 2 art. (heat - set)

Kolejna grupa to tzw. Heat – Set Fryz. Do ich produkcji używa się przędzy Frise. Jest to również przędza polipropylenowa, poddana termicznej stabilizacji, z tym, że składa się z dwóch skręconych ze sobą nitek. Różni się tez tym, od poprzedniej, że w końcowej fazie produkcji jest poddana fryzowaniu. Dywany wykonane z niej, wyglądem przypominają ręcznie tkane kobierce i również są podobne do wysokiej jakości dywanów wełnianych.

Carving Heat – Set (3D)

Carving Heat – Set (3D), to następna grupa dywanów wykonanych w technologii Heat – Set. Cieszą się one dużą popularnością, ze względu na wygląd, który sprawia wrażenie efektu trójwymiarowego. Uzyskuje się go dzięki przycinaniu włosów odpowiednio do wzoru, w jakim są utkane.

Dywany shaggy

Do dywanów Heat – Set możemy także zaliczyć bardzo popularne dywany shaggy (z wyjątkiem tych wykonanych z wiskozy). Mają one znacznie wyższe włosie od innych dywanów i są bardzo puszyste.

Wszystkie te dywany, zaliczamy do dywanów z tworzyw syntetycznych. Ponieważ jednak cechują się bardzo wysoką jakością, mogą śmiało konkurować ze znacznie droższymi dywanami z włókien naturalnych. Do tego ich trwałość, odporność na ścieranie i łatwe utrzymanie czystości, sprawia, że są one jednymi z najchętniej kupowanych dywanów.

Na koniec prezentujemy przykładowe dywany syntetyczne