rodzaje-dywanow-2

Jaki dywan do sypialni?

bedroom-1281580_960_720

Wybór dywanów jest dzisiaj ogromny. Różnią się one wzornictwem, kształtem, wysokością runa, rodzajem materiału, kolorystyką i jeszcze wieloma innymi szczegółami. Urządzając dom chcielibyśmy również ten element dobrać tak, by świetnie pasował do każdego wnętrza i jednocześnie był praktyczny. W tym artykule zajmiemy się doborem dywanu do jednego z takich wnętrz, a mianowicie do sypialni.

Sypialnia to pokój w którym szukamy wytchnienia po całym dniu. Chcemy tam się dobrze wysypiać i czasem zwyczajnie poleniuchować. Dlatego to ważne aby w sypialni wszystkie elementy, w tym również dywan były dobrze dobrane.

Wielkość dywanu

Najpierw zastanowimy się, jakiej wielkości powinien być dywan. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że dywan w sypialni powinien wystawać poza łóżko z przodu oraz od strony z której z niego wstajemy. Jeśli łóżko jest w centralnej części sypialni, to dywan będzie wychodził poza łóżko od frontu i z obu jego boków. Dobrze, gdy jest on na tyle długi i szeroki, że wychodzi poza szerokość szafek nocnych. Zbyt mały dywan w sypialni, mógłby nie przynieść nam żadnego, korzystnego dla wystroju wnętrza, efektu. Po prostu znikałby pod dużym łóżkiem. Również zbyt duży dywan będzie wyglądać niekorzystnie. Powinien on podkreślać wygląd pięknej podłogi, a nie całkowicie ją zakrywać.

Wzór i kolorystyka

Jak dobrać odpowiedni wzór i kolor dywanu? Przede wszystkim pamiętajmy, że powinien on odpowiadać stylistyce całego wnętrza. Jeśli sypialnia jest niewielka, nie ma sensu kupować zbyt dekoracyjnego dywanu. Lepiej postawić na bardziej minimalistyczne wzory lub nawet na dywan o jednolitej barwie. Gdy jednak dysponujemy naprawdę dużą, nowoczesną sypialnią, możemy spróbować dodać do całej aranżacji dywan, o orientalnym lub nowoczesnym wzornictwie.

Kolory natomiast dobieramy na zasadzie podobnej tonacji lub kolorów dopełniających wystrój wnętrza. Na przykład kolorem dopełniającym do szarej sypialni, może być dywan w odcieniu niebieskim lub turkusowym.

Rodzaj włókna i typ dywanu

Teraz zajmijmy się rodzajem dywanu oraz tym, z jakiego ma być włókna. Jeśli nie jesteśmy alergikami, warto kupić dywan z naturalnej wełny, który będzie pomagał w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza w tym pomieszczeniu. Gdy wolimy jednak dywan ze sztucznego włókna, wybierzmy taki, który będzie miał dużą gęstość tkania. Taki dywan jest bardziej trwały i puszysty.

W sypialni dobrze sprawdzą się dywany Shaggy, które charakteryzują się wyjątkowo długim runem. Z łóżka wychodzi się przecież bosą stopą, a po takim puszystym dywanie przyjemnie jest stąpać.

home-663199_960_720

house-753271_960_720

sample-room-874387_960_720