dywan_dywilan_polonia_kordoba_piasek_eden_witek_pl

Słynne dywany

ardabil_carpet

Dywan Ardabil

By nieznany – http://www.vam.ac.uk/page/a/ardabil-carpet, Domena publiczna,          https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17243232

Dywany mają bardzo długą historię. Już od tysięcy lat służyły człowiekowi, początkowo głównie w celach ochrony przed zimnem, potem także, jako ozdoba wnętrz. Jak daleko sięga ich historia? I Jakie dywany są dziś uznawane, za najbardziej cenne?

Dywany, jako pierwsi zaczęli tkać mieszkańcy Azji Środkowej. Około 3 tysiąclecia p.n.e., plemiona koczownicze robiły dywany, by ogrzać się w czasie chłodnych nocy. Początkowo nie były one tak bogato zdobione, jak późniejsze orientalne dywany. Sztuka tkacka jednak cały czas się rozwijała, a na dywanach powstawały coraz bardziej wytworne wzory. Już w VII wieku n.e. dywany stały się ozdobą pałacowych i dworskich wnętrz Persji. Ich posiadanie oznaczało bogactwo i prestiż.

Największy rozwój sztuki tkania dywanów na terenach Persji przypadł jednak na XVI i XVII wiek n.e. . Warsztaty tkackie dostały wtedy wsparcie od dworów królewskich, dzięki czemu dywany zaczęto tkać na znacznie większą skalę i eksportować do Europy oraz Indii. Do naszych czasów zachowało się wiele takich dywanów, jednak są one dość zniszczone, a nieraz dostępne są tylko ich fragmenty.

Jednym z dywanów pochodzących z tamtego okresu jest dywan Ardabil, który powstał około 1539 r. n.e.. Nazwa dywanu, to nazwa miasta Ardabil. Znajdowało się tam sanktuarium Safawidów, z którego prawdopodobnie pochodzi ten dywan. Dziś dywan Ardabil można zobaczyć w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Innym słynnym dywanem, znacznie starszym od dywanu Ardabil, jest Pazyryk. Szacuje się, że został on utkany około 400 r. p.n.e. Jest więc najstarszym znalezionym dotąd dywanem. Niestety większość egzemplarzy z tamtych czasów nie przetrwała do dziś w tak dobrym stanie, jak Pazyryk. Dywany robi się z materiałów, które nie są wstanie przetrwać tysięcy lat. Jednak Pazyryka znaleziono w bryle lodu i dzięki temu do dziś można podziwiać jego piękno w Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu.

Czy dziś także tka się dywany, które zyskują światową sławę? Tak. Przykładem może być utkany ręcznie w 2006 roku dywan o powierzchni 5625 m2. Dywan ten posiada ponad 2 miliardy węzłów i waży około 40 ton. Został on wykonany przez 1200 tkaczy, a praca nad nim trwała 2 lata. Dywan zamówił szejk Abu Zabi – stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dziś pokrywa on podłogę sali modlitewnej, meczetu Sheikh Zayed. Wartość dywanu szacuje się na około 6 mld. Dolarów.

Widać więc, że dywan jest nie tylko przedmiotem praktycznego użytku. Jego historia potwierdza, że od dawna, był on wyrazem bogactwa i podkreślał znaczenie wnętrz, w których się znajdował. Również dzisiejsze dywany, mogą dodać elegancji i powagi salonom lub gabinetom w naszych domach.

dywan_dywilan_polonia_kordoba_piasek_eden_witek_pl