house-753270_640

Jak uniknąć aranżacyjnej wpadki?

Nie przemyślany ruch lub niedopatrzenie mogą pociągnąć za sobą lawinę niepowodzeń dekoratorskich. Zamiast z dumą chwalić się swoim sukcesem, z zażenowaniem wszystkim tłumaczymy przypadkowość pomyłki. Chyba nie na takim scenariuszu nam zależy. Jeśli już angażujemy się w jakiś projekt, spodziewamy się widzieć dobre efekty. Czasem jednak mimo najszczerszych chęci zdarzają się wpadki. O przykładach typowych niechcianych przypadków, oraz o tym jak sobie z nimi sprawnie poradzić – w tym artykule.

ZA CIEMNO

Jeśli ciemna aranżacja wnętrza przygniata ciężkimi, ciemnymi barwami, nie jest to jeszcze katastrofa. Można się poddać \`ciemnej stronie księżyca\` i wygrać sprawę monochromatycznym podejściem do zagadnienia. Urozmaicone tekstury i warstwowanie są kluczem do sukcesu. Dodanie ciemnych aksamitów, puszystej pościeli i jedwabiu. Dodatkowo efekt wzmocni dobrze dobrane oświetlenie. Liczne źródła światła rozproszone na mrokach ścian wydobędą głębie odcieni i nadadzą niepowtarzanej atmosfery bez uczucia przytłoczenia.

Nie pomniejszaj znaczenia podłogi w swojej kampanii przeciwko mrocznemu wnętrzu. Ciemne ściany to idealna okazja na odważne dywany. Odcienie musztardy, srebra i jasnych szarości ale też jasne niebieskości i turkusy zwalczą przytłoczenie kolorem.

PUNKTY OGNISKOWE

Czyli miejsca poprzez które nasz wzrok definiuje i odbiera przekaz całej przestrzeni. Przesyt tych punktów albo druga skrajność, ich brak, wpłynie na zakłócenie równowagi i harmonii.
Punkty ogniskowe odgrywają ważną rolę w wyznaczaniu poszczególnych stref mieszkania. Zabieg taki jest stosowany szczególnie w przyapdkach, kiedy jedno pomieszczenie sprawuje równocześnie kilka funkcji.

Te dominujące elementy stają się głównymi punktami na mapie. Z czasem nanosimy względem nich kolejne elementy aranżacji. Takie punkty ogniskowe mogą przybrać postać mebel, obrazu, dywanu lub widoku. Kwestia tylko tego co chcemy zaakcentować, bo wszystkiego się nie da.

NIE PŁAĆ KOMFORTEM

Utarło się, że za styl powinno się zapłacić wygodą, co najmniej tak jakby to była jedyna należna waluta. Ofiara jaką wtedy należałoby złożyć jest naprawdę duża. Czy nadal się to opłaca?

Myślę, że klasa nie leży tak daleko od wygody. Może jest to raptem kwestia chęci i odwagi w pogodzeniu tych dwóch z pozoru odległych biegunów. Zdarza się,że zadowalający wynik przynosi samo przemeblowanie. Inne rozplanowanie miejsc siedzących tak aby tworzyły atmosferę intymności i zachęcały do rozmów. Jeśli na dodatek sofa a także fotele awansują jako punkty ogniskowe w projekcie, nie pozostawimy niewykorzystanej przestrzeni z poczuciem, że jest to ziemia niczyja.