Wchodzimy w rok 2020 wraz z trendami wyznaczonymi przez Pantone. Zapowiedzianym motywem kolorystycznym będzie klasyczna niebieskość. Skojarzenia jakie się nasuwają to ponadczasowość i elegancja odnaleziona w prostocie. Wybór koloru odzwierciedla nadzieję oraz podążające za nią działania na rzecz pokoju i ciszy wolnej od zawieruchy niepewności. Świat designu wysyła sygnał, że chce zacząć tą dekadę w nadziei na lepszą przyszłość.
W kierunkach wnętrzarskich widać również powolne odchodzenie od pasteli. Po wielu latach dominacji neutralnych kolorów pochylamy się nad nasyconymi barwami i tendencjom do promowania wyraźnych kolorów. Przed wieloma z nas nowe początki i zmiany, nie tylko na gruncie osobistym, ale również dekoratorskim. Zaciągamy języka w designerskim 'tu i ówdzie’ i podsuwamy inspiracje. Można je przenieść do wnętrza przez ściany, dywany, tekstylia, dzieła sztuki czy meble.
Niebieski to nowy czarny. I nowy biały – biały
Wszechobecny niebieski jest teraz wszędzie, penetrując we wnętrzach elementy dekoracyjne, wzornictwo i kolorystykę dywanów, ściany oraz tkaniny. Być może zaczynasz już to powoli zauważać, a jeśli nie, to po przeczytaniu tego artykułu zaczniesz pewnie zwracać na to uwagę.
Może się zastanawiasz jak zestawić Classic Blue z innymi odcieniami niebieskości lub innymi kolorami. Jakie jeszcze odcienie niebieskości wybrać? Wbrew pozorom dobór niebieskości nie jest aż tak prosty, na jaki wgląda. Przy istniejącej liczbie niebieskich odcieni, naprawdę może się zakręcić w głowie. Łatwo o błąd i czasochłonne pomyłki. Zestawienie odcieni tapet lub farb z dywanem i pozostałymi elementami dekoracji to spore wyzwanie nawet lub tym bardziej, jeśli się osclyuje w obrębie zbliżonych odcieni jednego koloru.
Dywany w kolorze niebieskim
Niebieski nie jest oczywistym kolorem. Ma swoje odcienie na niebie, w morzach, oceanach. Nie można go tak jednoznacznie uchwycić i zrzucić na płótno w całej okazałości. Niebieski pigment nie jest również łatwy do wytworzenia.
Classic Blue
Ponieważ światowy influncer trendów Pantone ogłosił w grudniu 2019 – Classic Blue jako nowy kolor na 2020 r. – można się spodziewać urodzaju wśród niebieskości, od średnich po jasne tony, głębsze atramenty i indygo.
Coroczna tradycja wyboru koloru, rozpoczęła się w 2000 roku, i jest jednym z najbardziej autorytatywnych sposobów prognozowania trendów w szeroko pojętej branży kolorystycznej. Ma wpływ na wszystko co jest związane z kolorem i designem. Patrząc wstecz, do samych początków, zuważymy, że obecny wybór to poniekąd powrót do niebieskiej palety. Dwie dekady temu prognozowanym kolorem był Cerulean Blue, teraz bliżej nam do klasyki.
W przeciwieństwie do bardziej wyrazistych i uderzających kolorów podejmowanych w ostatnich latach, które zwracały uwagę i wywoływały reakcję, tegoroczny kolor zaskakuje inaczej. Jest tym co rozumiemy, przez asekuracyjny, klasyczny odcień – solidny i niezawodny odcień niebieskiego, na którym możemy polegać. Budzi w nas zaufanie, niesie za sobą przekaz, którego potrzebuje społeczeństwo – spragnione obietnicy bezpieczeństwa. Podkreśla nasze pragnienie niezawodnego i stabilnego fundamentu, na którym można budować. Ale czy motyw kolorystyczny na 2020 odzwierciedla jedynie początek nowej dekady?
Jak wiele skojarzeń i odcieni może nasuwać kolor widać to chociażby po tym, że Pantone wybrało odcień niebieskości, które sugerowałoby kolor nieba o zmierzchu. Natomiast w palecie producenta farb Dulux, odcień niebieskiego został zaczerpnięty z kolorytu nieba o wczesnym poranku, oznajmującego spokojny świt.
Leatrice Eiseman pełniący funkcję dyrektora w Pantone powiedział, że odcień Pantone 19-4052 Classic Blue ma nasuwać skojarzenie bezgranicznego, wielce rozległego wieczornego nieba. Ma stanowić zachętę, wykraczania poza, to co bliskie i oczywiste. Zachętę do poszerzenia perspektywy, sięgania głębi myśli i otwarcia się na dialog.
Pośród faworytów na nową dekadę wysoko plasuje się również zieleń i ponownie jest to nawiązanie do próby wprowadzenia harmonii pomiędzy poszczególnymi elementami świata. Zapewne wybór tego koloru stanowi symboliczne dopuszczenie do głosu świata przyrody i zwrócenie uwagi na głośne ostatnio tematy proekologiczne.
Tapety dekoracyjne w kolorze niebieskim
Niebieskość również kryje w sobie to przesłanie. Nagłaśnianie problemu zaśmiecania wód to jedno ze skojarzeń. To tak jakby głębie oceanów, wynieść na powierzchnię i uwrażliwić nas na ten problematyczny temat. Niebieskość łączy się bardzo bezpośrednio z kolorystyką naszej planety, szczególnie w skali makro. Porównywana do klejnotu we wszechświecie, w większości ubarwiona przez pokrywające ją wody.
Wszystko wskazuje na to, że współpraca z tym kolorem będzie niezwykle wdzięczna na wielu płaszczyznach. Kryje w sobie piękno estetyki i piękno przekazu. Otwarcie mówi o nadziejach i wprowadza harmonie do wnętrz. Możliwości zastosowania koloru są niezwykle szerokie a odcień klasyczny i bezpieczny. Niewielkie, czasem nawet akcenty, sprawią dużą różnicę. Niekiedy może tylko o nie chodzić…