Zanim uwzględnisz tapety ścienne

Jeśli planujesz remont mieszkania i zastanawiasz się jak w nowej aranżacji wykorzystać dekoracyjne tapety ścienne to na pewno zainteresuje cię nasz dzisiejszy artykuł.

Obecnie w bardzo wielu profesjonalnych aranżacjach wnętrz występują rozmaitego rodzaju dekoracyjne tapety ścienne. Nie ma się co temu dziwić, przecież tapeta może naprawdę w niezwykły sposób odmienić każde nawet początkowo niepozorne wnętrze. Możliwości tapet dekoracyjnych oraz fototapet są praktycznie nieograniczone, granice zastosowań wyznacza jedynie wyobraźnia nasza lub zatrudnionego projektanta oraz oczywiście budżet przeznaczony na zakup tapet ściennych.

Tapety ścienne – jakie ceny?

Rozpiętość cen tapet ściennych jest naprawdę ogromna. Możemy kupić tapety już nawet za 20 za rolkę w promocjach w hipermarketach budowlanych oraz w internetowych sklepach z tapetami. Po drugiej stronie skali znajdują się ekskluzywne dekoracje ścienne wykonane np. z włókna szklanego, lub całe panele ścienne – koszty tego typu produktów sięgają kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Większość osób remontujących mieszkanie nie będzie jednak skłonna kupować aż tak drogich produktów. Delikatnie uogulniając temat można powiedzieć, że w cenie 300 zł za rolkę można kupić już naprawdę solidne tapety ścienne wykonane z winylu na podkładzie fizelinowym renomowanych francuskich producentów. Oczywiście jedna rolka tapety ściennej na ogół nie wystarczy do pokrycia całej ściany w pomieszczeniu. Rolki na ogół mają mniej więcej wymiary 0,5 m szerokości X 10 m długości. W zależności więc od wysokości pomieszczenia jedna taka standardowa rolka tapety wystarczy na pokrycie od 1,5 do 2 metrów bieżących ściany.

Tapeta As Creation

Jakiego producenta tapet wybrać?

Co ciekawe wiele osób wybiera tapetę nie po prostu wyszukując pasujący wzór, ale stricte z oferty jednego wybranego producenta. Dlaczego? Niejednokrotnie jest tak, że po prostu odpowiada komuś styl prezentowany przez określonych projektantów wzorów tapet. Albo kogoś mogła urzec pojedyncza wybrana kolekcja danego producenta. Innym z kolei zależy po prostu na producentach rodem z Francji. Poniżej lista producentów tapet dekoracyjnych według krajów:

Tapety francuskie: Casadeco, Casamance, Caselio, Lutece, Novamur, Ugepa,

Tapety niemieckie: A. S. Creation, Architects Paper, Erismann, KT exclusive, Marburg, Rasch

Tapety brazylijskie: Coordonne,

Tapety włoskie: Casa Mia, Cristiana Masi, DecoPrint, Emiliana Parati, J&V, Limonta, Portofino, Sirpi, Trendsetter Studio, Zambaiti Parati

Tapety amerykańskie: A Street Prints, Brewster, Studio 465, Wallquest, Wallswork, York,

Tapety holenderskie: BN, Studio Onszelf,

Tapety szwedzkie: Boras Tapeter,

Tapety belgijskie: deco4walls,

Tapety angielskie: Kenneth James,

Czy warto kłaść fototapety?

Fototapety jest to w zasadzie odrębna grupa tapet ściennych. Jak sama nazwa wskazuje są to wszystkie te produkty, które umożliwiają przeniesienie najróżniejszych fotografii wprost na ścianę do twojego biura, gabinetu lub salonu. Jeśli mówimy o dużych możliwościach aranżacyjnych tapet ściennych, to fototapety otwierają przed nami praktycznie bezkresne możliwości w projektowaniu wnętrz. Obecnie dzięki nowym technologiom druku oraz fotografii można stworzyć naprawdę fascynujące wnętrza. Przeglądając sklepy internetowe znajdziemy zazwyczaj fototapety posegregowane na rozmaite kategorie, które są najchętniej przez ludzi przeszukiwane, wśród nich między innymi: fototapety drzewa, fototapety morze, fototapety kosmos, niebo, tunele, mosty, itp.

Fototapeta z motywem betonu

Potęga geometrycznych wzorów

Liczne wzory geometryczne także dają wspaniałe możliwości aranżacyjne. Do jednych z najpopularniejszych jakby nie patrzyć wzorów geometrycznych są tapety w pasy. Tapety tego typu mają bardzo wiele zastosowań. Znakomicie sprawdzą się jasne, pastelowe pionowe szerokie pasy w aranżacji jasnej, przytulnej sypialni. Z drugiej strony wąskie kolorowe paseczki mogą nadać wnętrzu niepowtarzalnego ekskluzywnego charakteru. Pasy na ścianach mogą też pełnić funkcję optyczną – odpowiednio dopasowane do wnętrza, mogą je optycznie skracać lub wydłużać.

Wiele zależy po prostu od tego jaką aranżację pragniemy stworzyć. W ostatnich latach bardzo modne wzory geometryczne to heksagon oraz koniczyna marokańska.

Z jakich tworzyw wykonuje się tapety ścienne?

Jeśli mamy w pamięci tapety ścienne stosowane we wnętrzach przed kilkudziesięcioma laty, to zapewne w pierwszej kolejności przyjdą nam na pamięć tapety papierowe. Jeszcze 30 lat temu większość stosowanych w Polsce tapet dekoracyjnych było po prostu niczym innym jak grubą warstwą pomalowanego lub tłoczonego papieru, który czym się dało przyklejało się na ścianę. Obecnie owszem, tapety papierowe są dostępne na rynku, ale rozwój technologii sprawił, że mamy do dyspozycji obecnie między innymi tapety winylowe, tapety winylowe na fizelinie, tapety tekstylne (chociaż tego typu tapety stosowane były już nawet kilkaset lat temu), tapety z włókna szklanego oraz tapety lateksowe. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z kładzeniem tapet ściennych to proponuję zainteresować się w pierwszej kolejności tapetami winylowi na podkładzie z fizeliny – tapety tego typu łatwo się kładzie ponieważ wystarczy klejem pokryć tylko spodnią część tapety, tapety na fizelinie jeszcze przez kilka godzin od położenia, zanim całkowicie zeschnie się klej mają możliwość delikatnego naciągania – dzięki temu można bardzo skutecznie pozbyć się mikrorowków pomiędzy poszczególnymi pasami tapet na ścianie. Wybierając tapety ścienne do swojego mieszkania na pewno warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane, bo od tego przede wszystkim zależeć będzie ich trwałość. Na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem stosowanie najtańszych tapet papierowych w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *