Rola dywanu w aranżacji wnętrza

Dywan to element aranżacji wnętrza znany od wieków. Jakiś czas temu dywany ustąpiły miejsca minimalistycznej aranżacji wnętrza, jednak szybko powróciły na należne im miejsce. Dlaczego tak bardzo kochamy dywany w aranżacji wnętrza? Czy dywan to dobry pomysł w przypadku alergii na kurz i roztocza?

Komfort i ocieplenie wnętrza

Pierwszą zasadnicza sprawą jeśli chodzi o rolę dywanu w aranżacji jest oczywiście zwiększenie komfortu i wygody. Dywan bez względu na to z czego został wykonany bardzo korzystnie wpływa na ocieplenie klimatu w pomieszczeniu. Dlatego wiele osób postanawia położyć dywan nawet na ładną i reprezentacyjną podłogę z paneli lub drewna. Przyjemniej jest podczas rodzinnego obiadu trzymać stopy na miękkim i ciepłym dywanie niż chłodnej podłodze. W ten sposób płynnie przechodzimy do kolejnego zadania jakie spełnia dywan.

Podział na strefy

We współczesnym budownictwie cenimy sobie otwarte przestrzenie i przenikanie się pomieszczeń. Aneks kuchenny, jadalnia i salon to często jedno pomieszczenie podzielone na strefy. W jaki sposób subtelnie, bez stawiania ścianek itd. zaznaczyć podział pomiędzy poszczególnymi funkcjami jakie spełniają określone części pokoju? Doskonałym elementem spełniającym rolę czynnika wydzielającego strefy jest dywan. Dywan w części jadalnianej i dywan w części rekreacyjnej idealnie i w sposób bardzo naturalny dokona podziału. Dywany nie muszą być identyczne, nawet korzystniej jest gdy się różnią – oczywiście muszą w jakiś sposób pasować do siebie motywem, odcieniem czy kształtem.

Dywan w pokoju dziecka

Dywan zajmuje wręcz niepodważalną pozycję w pokoju dziecięcym. Dlaczego? Otóż maluchy większość swojego czasu spędzają na podłodze. To ona jest ich teren zabaw, gier itd. Dywan jest więc nieodzowny, aby zapewnić dziecku komfort i wygodę. Wybierając dywan do pokoju dziecka należy pamiętać, aby był dobrym izolatorem. Jednak nie może mieć zbyt długiego włosia, ponieważ dla dziecka mogłoby być to niebezpieczne, zabawki i różne małe elementy łatwo „gubiłyby się” w przepastnym runie dywanu a i kurz i roztocza miałyby tam sprzyjające miejsce do rozwoju. Dlatego dywan dziecka musi być ciepły, z krótkim włosiem i oczywiście motywem i wzorem dostosowany do upodobań dziecka.

Źródło zdjęcia: https://dywanywitek.pl/pl/c/DYWANY/184

Dywan dla alergika?

Wiele osób, które borykają się z alergią na kurz i roztocza obawia się udekorowania podłogi dywanem. Zakładają, że dywan utrudni im utrzymanie czystości. Czy jednak jest to prawda? Wbrew pozorom dywan może się okazać sprzymierzeńcem dla alergików. Wszelki kurz w pomieszczeniu absorbowany jest właśnie przez dywan. Nie musimy więc martwić się o zalegające koty po kątach. W powietrzu też nie będzie nieustannie unoszących się cząsteczek kurzu ponieważ dywan je „przytrzyma”. Jedyną rolą użytkownika takiego pomieszczenia jest regularne odkurzanie dywanu.

Podsumowując: dywan jest niezastąpionym elementem aranżacji wnętrza. Warto docenić jego rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *