Czy potrzebny mi dywan?

Planujesz remont mieszkania, wynająć lub kupić swoje? Przed tobą jest wiele rzeczy do przemyślenia. W jakie meble się zaopatrzyć, w jakie dodatki? Co jest niezbędne, a co jest zachcianką? Do której kategorii zaliczyć dywan


Mężczyźni przeważnie lubią prostotę, żeby było jak najmniej sprzątania. Kobiety z kolei, oprócz praktycznego urządzenia lokum, dbają o to, żeby nadać mu ciepły i przyjemny klimat. Rozważają więc, czy powiesić firanki, zasłonki, czy położyć dywan, wykładzinę lub chociaż jakiś mały chodniczek.
Jeśli chodzi o dywan, to warto przemyśleć także inne kwestie z nim związane.
Wiele osób zgodzi się z tym, że dywan, nawet malutki, poprawia wystrój mieszkania.

SALON

W większości mieszkań, w których są dywany, spotkamy je w salonie pod stołem i krzesłami. Dzięki temu i naszym gościom siedzi się przyjemniej,ale również nie martwimy się o to, czy nasza podłoga nie zostanie porysowana, poniszczona przez niefortunne przesunięcie krzesełka. Wadą takiego ulokowania dywanu jest to, że trudno doczyścić plamy, po jedzeniu, które przypadkowo komuś spadło. Często trzeba wtedy zastosować specjalistyczną chemię, która nie zniszczy koloru, struktury, a usunie plamę.
Dywan jest również dobrą opcją dla rodzinek z małymi dziećmi. Dzięki temu małe dziecko na dywanie ma zapewnione bezpieczeństwo podczas zabawy i raczkowania. Jednak jak to bywa przy małych dzieciach, istnieje duże ryzyko poplamienia dywanu jakąś przekąską lub innym jedzeniem. A jeśli dziecko jest na tyle malutkie, że dopiero uczy się raczkować, to rogi dywanu nie są dla niego najłatwiejszą przeszkodą do pokonania.


SYPIALNIA

Sypialnia jest kolejnym pomieszczeniem, który lubimy zaopatrzyć w dywan. Najczęściej wybieramy wtedy mięciutki, puszysty, z długim włosem dywan, który umiejscawiamy przy samym łóżku. Dzięki temu nasze stopy odczuwają przyjemność zarówno przy wchodzeniu, jak i przy wychodzeniu z łóżka. Im dłuższy włos, tym większe siedlisko dla kurzu i roztocza. Jeśli więc decydujemy się na dywan w sypialni, warto przemyśleć, czy jesteśmy w stanie dbać o jego regularną czystość. Na pierwszy rzut oka może nie być widać brudu, ale to wcale nie znaczy, że nie wymaga on odświeżenia.


PRZEDPOKÓJ LUB ŁAZIENKA

Maleńki, na przykład owalny dywanik można tez spotkać w łazienkach lub przedpokoju. Tutaj jednak trzeba szczególnie przemyśleć czy i na jaki materiał się zdecydujemy. Zarówno przedpokój, jak i łazienka, to pomieszczenia, w których szybko dochodzi do zabrudzeń podłogi. Złym pomysłem byłoby więc decydowanie się na dywan z materiału wełnianego lub długowłosego. Najlepiej wybrać taki, który jest odporny za przetarcia, zabrudzenia i plamy.
Najtrudniej mają się alergicy. Ci, nie tylko muszą przemyśleć wszystkie powyższe czynniki, ale jeszcze dodatkowo, czy materiał, z którego się składa ich wymarzony dywan, nie będzie powodował zwiększenia ich uczulenia

Dywan a podkreślenie konkretnego stylu aranżacji

Jeśli urządzasz wnętrze w konkretnym stylu, na przykład loftowym, skandynawskim, glamoure czy innym, to dywan może okazać się idealnym elementem podkreślającym styl wnętrza. Warto przejrzeć pod tym kątem sklepy z dywanami, żeby przekonać się jakie możliwości dają nam teraz producenci dywanów. Można to sprawdzić na przykładzie dywanów loftowych. Dywan industrialny może się okazać kropką nad w wystroju wnętrza w takim stylu.

Analizując wszystkie te myśli, okazuje się, że decyzja mieć czy nie mieć dywan, wcale nie jest taka prosta. I to, co będzie dobre dla jednego, może wcale nie okazać sie praktyczne dla kogoś innego.
Pewne jest to, że mieszkanie z dywanem na pewno wygląda przytulniej, jednak nie wiadomo czy inne czynniki mimo wszystko nie przeważą za tym, że zdecydujemy sie na pokoje bez tej materiałowej dekoracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *