Co wybrać: dywan czy wykładzinę?

Planujesz remont mieszkania? A może po prostu masz chęć coś zmienić w swoim mieszkaniu i jeszcze nie wiesz co zrobić? Jednym z prostszych sposobów na zmianę aranżacji swojego mieszkania, jest położenie dywanu albo wykładziny. Jedni wolą wykładzinę, inni nieduży dywan. Co jest lepsze? Oczywiście zarówno wykładzina, jak i dywan, mają swoje zalety i wady.

Każda tkania dekoracyjna, która przeznaczona jest do pokrycia podłogi, nadaje jej ciepłego i rodzinnego charakteru. Dzięki takiemu wykończeniu podłogi, pomieszczenia stają się bardziej przytulne przede wszystkim dla mieszkańców, ale również dla naszych gości. Co więc wybrać,wykładzinę czy dywan?

WYKŁADZINA

Jeśli nasza podłoga ma jakieś uszkodzenia, niedociągnięcia lub jest nieestetycznie wykończona, a nie planujemy jej generalnego remontu lub nasze mieszkanie jest słabo wygłuszone, to idealnym wyborem będzie zakrywająca całą powierzchnię wykładzina. Przede wszystkim jej zaletą jest cena ( niższa od dywanu), chociaż trzeba doliczyć jeszcze obszycie brzegów (sklep, w którym ją zakupiliśmy najczęściej oferuje tą usługę).
Wymiary wykładzin podaje się w metrach kwadratowych, docina się ją i dopasowuje do wielkości pomieszczenia. Dzięki temu bez usługi fachowca, jesteśmy w stanie sami tak położyć wykładzinę, że wypełnimy każdy kąt pomieszczenia. Trzeba tylko pamiętać, o zamocowaniu jej np. taśmą dwustronną, taśmą z rzepem czy listwami.
Poza tym na wykładzinie łatwiej rozstawić meble, zmienić układ mebli nie rysując podłogi. Jej ogromną zaletą jest również to, że jeśli chcielibyśmy optycznie powiększyć powierzchnię pomieszczenia, to wykładzina dywanowa idealnie się do tego nadaje. Jeśli wybierzemy jednokolorową tkaninę, to nadamy elegancji i nowoczesności naszemu mieszkanku.

DYWAN

Od lat dywan kojarzy nam się z przytulnym i ciepłym wykończeniem mieszkania. I rzeczywiście tak jest. Część z nas ma tak ładnie wykończoną podłogę, np. w formie parkietu, drewna lub pięknych paneli czy płytek, że szkoda byłoby ją całkowicie przykryć wykładziną lub dużym dywanem. Dobrą opcją jest wtedy zakup niewielkiego, np. ręcznie plecionego, gęstego i bogato zdobionego dywanu.
Dzięki takiej ozdobie, nie dość, że nasze wnętrze wygląda przytulniej, to jeśli położymy dywan pod stolikiem i krzesłami, to ochronimy naszą piękną podłogę przed zarysowaniami i zniszczeniami. Dywan, w odróżnieniu od wykładziny, ma odgórnie określone wymiary i wykończone brzegi. Na rynku można znaleźć praktycznie każdy jego kształt i wymiar.
Największą zaletą dywanu jest chyba to, że można go położyć praktycznie w każdej części naszego mieszkania, ale także to, że w każdej chwili możemy go przenieść, złożyć, wziąć na trzepak i wyczyścić.
Ma to ogromną wartość szczególnie wtedy, jeśli posiadamy zwierzęta. Dzięki temu, że dywan można łatwo odkurzyć albo wytrzepać, regularnie pozbywamy się roztoczy i wszystkiego tego, co może powodować alergie.

Zarówno dywan, jak i wykładzina ma mnóstwo zalet. Żeby wiedzieć na co się zdecydować, trzeba przed zakupem usiąść i przemyśleć na czym nam zależy, jaki mamy budżet do dyspozycji i co okaże się lepsze dla naszych warunków.
Nie można stwierdzić, że jedno jest dobre, a drugie złe. Dla każdego co innego może się okazać praktyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *