Pomysły na przemiany mieszkań podczas społecznej izolacji

Jeśli można coś zrobić lepiej, to warto się nad tym pochylić. A jeśli istnieją proste sposoby na osiągnięcie lepszych rezultatów, jest to tym bardziej godne uwagi. Być może większość z nas nie planowała ulepszeń w projektach swoich mieszkań czy domów. Jednak wielotygodniowe zamknięcie odkryło przed nami zalety i niedociągnięcia doczesnych aranżacji.

Czas spędzony w izolacji społecznej można bardzo dobrze wykorzystać. Oprócz zacieśniania więzi z domownikami, nadrabiania zaległej lektury i odkładanego dawno hobby, skłaniamy się również do podniesienia komfortu naszych domów. Istnieje wiele sposobów na to by zrobić to niewielkim lub żądnym kosztem. Walutą większości z tych inspiracji będą kreatywność i czas.

Niekiedy naprawdę niewielkie zmiany wprowadzą dużą różnicę w codziennym funkcjonowaniu. Może jedynie chodzić o przesunięcie mebli lub dywanu. Wymiana dekoracji pomiędzy pomieszczeniami. I zaczynamy oddychać świeżością. Przyjrzyjmy się kilku pomysłom na lepsze wnętrze.

Przemieszczające się dywany

Dywan jest w prawie każdym domu. Wymiana dywanu pomiędzy pokojami to bez wysiłkowy a bardzo skuteczny zabieg jeśli potrzebujemy zmiany. Jeśli tylko ocenisz, że kolorystyka i wzornictwo mogą się bezkolizyjnie przeplatać pomiędzy pomieszczeniami, ruszaj do akcji. Nic nie tracisz, a ile możesz zyskać…

Niekiedy rozbieżność tematyczna aranżacji pomiędzy pokojami jest tak duża, że musimy zrezygnować z takiego zabiegu. Nie znaczy to jednak, że nic się nie da zrobić w tym temacie. Wręcz przeciwnie! Przesunięcie dywanu w obrębie tego samego pokoju to dużo! Można przesunąć w ten sposób ciężar całego projektu. Nie zawsze chodzi o jedyne kilka centymetrów ale budowanie innych linii. Dotychczasowe ułożenie dywanu może być dobre ale niekoniecznie musi wykorzystywać potencjał pomieszczenia. Na początek można go ułożyć w pozycji wertykalnej, jeśli dotychczas leżał rozłożony w poziomie.

Zamieniamy funkcje

Każde z pomieszczeń pełni określoną funkcję przypisaną mu z góry bądź zweryfikowaną przez codzienność. Umeblowanie i aranżacja poszczególnych pokoi częściej podlegają przypadkowi niż starannemu przemyśleniu. Dopiero jakiś impuls wymusza na nas ponowne przyjrzenie się całości. A lockdown może właśnie być takim impulsem. Duża ilość czasu spędzanego w domu w towarzystwie innych, prawdziwie weryfikuje projekt i jest sprawdzianem dla wnętrza i jego funkcjonalności. Teraz gdy całą kreatywność została już zużyta na robienie rzeczy, które zawsze chcieliśmy robić, a nie było na to czasu, można zająć się dopieszczeniem wnętrza.

Przesuwanie i zmiana rozmieszczenia mebli to jeden z najprostszych a jednocześnie kluczowych elementów dekoratorskich. Nie zawsze chodzi o starannie zaprojektowane roszady, poparte opinią pięciu lub więcej, ekspertów. Równie istotna jest intuicja i odwaga w próbowaniu nowych rozwiązań. To świetny sposób na wypracowanie własnego stylu i zestawienie pomysłów i względów praktycznych. Założeniem tej inicjatywy jest lepsze dostosowanie pomieszczenia do stylu życia lokatorów i wprowadzenie świeżości do mniej dynamicznie zmieniającej się obecnie codzienności. Krótko rzecz ujmując zmień wnętrze tak by się w nim lepiej przebywało.

Możesz pójść na całość lub zdecydować się na niewielkie roszady. Przesuwać meble między pokojami lub jedynie pozmieniać akcesoria. Pominąwszy skale zmian zasada pozostaje prawdziwa w każdej z sytuacji. Umieszczanie dotychczasowych rzeczy w nowym miejscu, dodaje emocji opatrzonym wnętrzom.

Poduszki, kapy, dekoracje okienne

Poduszki, narzuty na kanapy i zasłony to bardzo efektowny sposób na spektakularną zmianę. Nie jest nieodwracalny, a przerzucanie tych akcesoriów pomiędzy pomieszczeniami daje wiele wariantów rozwoju nowych aranżacji. Nie zawsze chodzi o zakup nowych rzeczy, ale zawsze o nowe, świeże spojrzenie, które może zmienić o wiele więcej niż wydane pieniądze. Zamian poduszek pomiędzy łóżkiem, sofą a fotelami to już sporo. Wymiana dekoracji okiennych i czujesz się jak w innym wnętrzu.

Zmiana funkcji poszczególnych elementów wyposażenia lub dekoracji może przynieść nadspodziewane rezultaty. Opatrzone krzesła, komody, regały nagle mogą dostać drugie życie pełne finezji i lekkości. Drabina przerobiona na regał na książki, taboret na kastlik nocny, stara walizka na ławę, a deska do prasowania na biurko. Tak! Wszystko to mieści się w regułach gry!

Również dywan można przerzucać między pokojami lub pomieszczeniami w których do tej pory nie zawitał. Nie często uświetnia się nim taras lub ganek, czemu nie udekorować im przedpokoju? Powrót do dekoracji ściennych w postaci gobelinu czy arrasów.

Rozplanuj wnętrze na nowoczesne

Zauważalne zmiany łatwej zastosować w otwartych pomieszczeniach gdzie przestrzeń daje swobodę i nie ogranicza nadmiernie. Możliwości wprowadzenia różnych konfiguracji zachęcają do przyjrzenia się takiej przestrzeni raz jeszcze. Zaznaczenie granic na nowo pomiędzy tematycznie rozdzielonymi częściami pokoju to świetny projekt na lockdown. Będę temu służyć linie mebli I dywany.

Bardzo korzystnym elementem tych nieskomplikowanych przemianach jest ich niskobudżetowy zakres i możliwość całkowitego powrotu do wcześniejszych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *