Sztuczna trawa na balkon i taras. Na co zwracać uwagę?

W sezonie letnim więcej czasu poświęcamy naszym ogrodom, tarasom czy balkonom, szczególnie ze względu na wciąż rekomendowaną izolacje społeczną. Pielęgnując przestrzenie outdoorowe pewnie nie raz braliśmy pod uwagę położenie sztucznej trawy zamiast prawdziwej a nawet zamiast dywanu.

W tym artykule skupimy się na wyborze najlepszej sztucznej trawy do twojego ogrodu, na balkon lub taras. Zakup trawy na ogród, dach, taras lub balkon jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ jest łatwa w utrzymaniu i odporna na intensywne użytkowanie. Żeby jednak tak było musimy dowiedzieć się o niej trochę więcej.

O korzyściach jakie ma na nas zielona przestrzeń, nikogo nie trzeba przekonywać. Nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale także na niesamowity wpływ na nasze emocje. Wycisza i pomagaj się zrelaksować. Szukamy ucieczki od codzinnych stresów i upatrujemy jej w kontakcie z naturą lub choćby jej namiastką. Do niedawna napotykaliśmy znaczne przeszkody przy tworzeniu tego wymarzonego zieleńca, ponieważ uprawa zwykłej trawy na balkonach lub tarasach jest prawdziwym wyzwaniem, nie zawsze nawet możliwym, nie mówiąc już o kosztach takiej inwestycji. Sztuczna trawa rozwiązuje takie problemy. Jest łatwa i tania w montażu i utrzymaniu. Nie zajmuje dużo czasu i wysiłku. To niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania takim rozwiązaniem.

Jak dobrać wysokość styntetycznego włókna trawy?

Jeśli przeznaczeniem takiej trawy ma być balkon lub taras, spokojnie możemy rozejrzeć się za krótszym runem. Trawa będzie oglądana z góry. Wysokość runa nie będzie miała przełożenia na estetykę. Wyższe koszty, które możemy ponieść przy zakupie wyższego runa nie zwrócą się i nie dadzą efektu ‘wow’. Najzwyczajniej przepłacimy. Gołym okiem, patrząc z góry nie rozróżnimy czy trawa ma 25 mm czy 35 mm. Ważne by umieć wyzyskać potencjał swojego wyboru. Do wspomnianych powyżej przestrzeni rekomenduje się runo w przedziale od 20 do 30 mm wysokości.

Zaleca się jednak zwrócić większą uwagę na gęstość runa, nawet kosztem jego długości. Perspektywa z jakiej trawa będzie widoczna ujawni pewne mankamenty, które można łatwo zifnorować. Mianowicie rekomenduje się wybór trawy o dużej gęstości, jako skuteczną profilaktykę przeciw powstawaniu łysych plam na trawniku, spowodowanych żadkim runem. Zakup trawy o gęstości co najmniej 18 000 punktów / m2 wydaje się być rozsądny. Oczywiście wraz ze wzrostem punktów, zwiększa się również estetyka trawy.

Jakość włókna trawy syntetycznej.

Kolejny ważnym elementem wyboru, będzie próba osiągnięcia równowagi pomiędzy trwałością a miękkością włókna. Inaczej rzecz ujmując pomiędzy tym ile sezonów będziemy się cieszyć z estetycznie wyglądającej trawy a tym jaki będzie komfort użytkowania – miękkość i wrażenie z jakim nas pozostawi kontakt z nią. Jest to więc istotna kwestia do rozważenia dla osoby stojącej przed wyborem zakupu trawy syntetycznej.

Można wybierać pomiędzy mieszankami tworzyw sztucznych. Poprzez tworzywa sztuczne mamy na myśli: polipropylen, polietylen lub nylon. O ile dwa pierwsze będą miały zdecydowany wpływ na komfort i miękkość podłoża tak nylon będzie jednak najtrwalszy. Dlatego właśnie nylon jest szeroko stosowany w produkcji lin spadochronowych, rakiet tenisowych oraz oczywiście najwyższej jakości dywanów i chodników.

Dla każdego jakoś może znaczyć coś innego. Jakość trawy może być rozpatrywana w kategoriach miejsca przeznaczenia oraz funkcji jaką pełni dane miejsce. Może chodzić o duży ruch i popularność danego obszaru – zapewne będzie się wtedy oczekiwać trwałości przy jednoczesnej dobrej prezencji trawy. Jeśli jest to jednak zaciszne miejsce, gdzie celebrujemy swój moment na relaks i otoczenie się zieleniom i luksusem ma nam zapewnić wszystko czego potrzebujemy do regeneracji, możemy być bardziej skłaniać ku rozwiązaniu, które zafunduje nam miłe doznanie komfortu pod bosymi stopami.

Nie zaleca się umieszczania sztucznej trawy nylonowej w obszarach outdoorowych, w których nie przewidujemy dużej eksploatacji podłoża. Ponieważ niepotrzebnie ograbiłoby nas z komfortu. W zamian za to poleca się chodniki ze sztucznej trawy wykonane z mieszanki tworzyw sztucznych.

Wysoka elastyczność może świadczyć o jakości trawy. Ma zdolność przywrócenia runa do pierwotnej pozycji. Może to być szczególnie istotna właściwość w przypadku chęci ustawienia na trawie mebli ogrodowych lub planowania sporej ilości imprez na zewnątrz. Doskonała elastyczność będzie miała jednak swoją cenę, za którą zapłaci nie tylko dodatkowymi pieniędzmi ale również miękkością.

Czy oprócz sztucznej trawy będzie jeszcze coś potrzebne? Takie pytanie może się pojawić w trakcie rozważania powyższej opcji i słusznie. Ponieważ warto się zastanowić czy nawierzchnia na której chcemy położyć trawę będzie wymagać ułożenia najpierw na niej podkładu pod trawę. Istnieją dwa główne powody dla których się zaleca uzupełnienie zakupu o podkład. Mianowicie potęguje wrażenie miękkości. Podłoże staje się bardziej sprężyste i amortyzuje nas podczas chodzenia. Potęgując w ten sposób przyjemne wrażenie.

Istnieje również bardzo praktyczny powód dla którego zaleca się położenie podkładu. Ma on szczególnie zastosowanie w momencie gdy mamy do czynienia z nierównym podłożem. Oczywiście cudownie nie zniweluje nierówności ale je w znacznym stopniu zamaskuje.

Co mogłoby się stać gdy pominiemy ten krok i położymy trawę na nierównej nawierzchni? Jeśli nawierzchnia nie jest idealnie wygładzona, nierówności nadal będą widoczne i sam trawnik tego nie zakryje. Użycie odpowiedniego podkładu da pożądany efekt wyrównanej powierzchni, przygotowując ją pod kolejną warstwę. Zazwyczaj wystarczy już warstwa spodnia o grubości 10 mm. Jeśli chcemy zintensyfikować w wrażenie miękkości może być to nawet kolejne 10 mm czy nawet do 20 mm.

Z różnych przyczyn możemy zdecydować, że nie chcemy inwestować w nieruchomość w której mieszkamy. Robienie wylewek i równanie terenu, może być bardzo angażujące i inwazyjne. Jest to kolejna przyczyna dla której warto rozważyć zakup trawy i podkładu.

Dostępny wybór nie tyle ma wprowadzać zamieszanie co dać możliwość spersonalizowanego wyboru, dostosowanego możliwie najlepiej do twoich potrzeb i wymagań. Skorzystaj z możliwości decydowania i uwzględnij swoje preferencje przy podejmowaniu decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *